Gemlik Zeytini


Gemlik Zeytininin Farkı Nedir?

Gemlik Zeytininin Farkı Nedir?

 Dünyanın en lezzetli ve kaliteli siyah zeytini Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunur. Gemlik Zeytini, Coğrafi Tescil işareti alarak kendine has karakteristiğini kanıtlamış bir çeşittir.

Yetiştiği yörenin hava koşullarının etkisi zeytinin karakteristiğini belirler. Gemlik bölgesinin toprak yapısı, iklimi; yaz aylarında güneşli, kış aylarında ılık geçmesi zeytinin lezzetli olması için en güzel hava koşullarını sağlar.

        

Sadece bu bölgeye özgü Gemlik zeytinini, en lezzetli zeytin yapan, diğerlerinden ayıran farkı daha etli ve dolgun, kabuğu incecik, çekirdeği küçük ve dokusu yumuşacık olmasıdır.

 

Gemlik Zeytini yapılırken,

Hasat zamanında olgunlaşmış siyah zeytinler toplanır, yapraklarından temizlenir ve boylarına göre ayrılarak olgunlaştırma işlemine geçilir. Bu aşamada zeytinler danelerine göre (yani ortalama 1000 gr üründeki zeytin adedi) havuzlara konur ve tuzlu su ile buluşturulur. Üzerlerine özel ve büyük taşlar konarak zeytine baskı uygulanır ve zeytinler 6-8 ay kadar bu havuzlarda fermente edilir. Sonrasında paketlenerek sofralarınıza ulaştırılır.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır